АСУ ТП водогрійних котлів №1-3 ТЕЦ призначена для:
- заміни морально та фізично застарілого обладнання КВПіА водогрійної котельні з організацією АРМ оператора-технолога;
- підвищення надійності та економічності роботи водогрійних котлів ПТВМ-100 №1, 2, 3 за рахунок застосування сучасних методів керування, контролю та діагностики;
- інтеграції АСУ ТП водогрійних котлів №1-3 до загальностанційної системи «Оперативний ТЕП» ТЕЦ;
- оптимізації режимів роботи водогрійних котлів №1-3 за рахунок післяоперативного аналізу технологічної інформації, що міститься в автоматично поповнюваних архівах.
АСУ ТП в цілодобовому режимі експлуатації виконує такі функції:
- збирання, обробку, відображення, протоколювання та архівування технологічної інформації;
- попереджувальну та аварійну сигналізацію;
- протоколювання та архівування дій оператора-технолога;
- автоматичне регулювання та дистанційне керування арматурою;
- технологічні захисти та блокування.
Об’єктом автоматизації є три газомазутні водогрійні котли типу ПТВМ-100 №1, 2, 3, тепловою продуктивністю 100 Гкал/год, які призначені для покриття пікових теплових навантажень ТЕЦ. Крім того, котли цього типу можуть використовуватися як основне джерело теплопостачання міст або житлових масивів, де відсутні теплофікаційні електростанції. Під час роботи котла циркуляція води в ньому здійснюється за двоходовою схемою.
Основні технічні рішення АСУ ТП
АСУ ТП водогрійних котлів №1-3 виконана на базі мікропроцесорної техніки та базується на використанні основного й резервного контролерів Simatic S7-300 із процесорними модулями CPU317-2DP і віддалених станцій вводу-виводу технологічної інформації типу ET-200M концерну Siemens. Резервний центральний процесор безперервно контролює роботу основного, і при виявленні порушення (втрата живлення, апаратні або програмні збої, обриви в каналах зв’язку з ET-200M тощо) виконує перемикання функцій керування з основної системи на резервну. Забезпечено можливість «гарячої» заміни сигнальних модулів станцій ET-200M без вимкнення живлення.
Процесорні модулі CPU317-2DP через мережу Ethernet з’єднуються з двома операторськими станціями та через мережу Profibus — з інженерною робочою станцією, що забезпечує резервування обміну інформацією між контролерами та робочими станціями. Технологічна інформація АСУ ТП водогрійних котлів №1-3 через інженерну станцію передається мережею Ethernet у загальностанційну систему «Оперативний ТЕП».
Процесорні модулі CPU317-2DP розташовані в шафі на ТЩУ-2. Віддалені станції ET-200M з модулями вводу-виводу розміщені в шафах (по одній на котел) на ТЩУ-1 на місці існуючих панелей КВП і А. Операторські та інженерна станції розміщені на столі машиніста водогрійних котлів №1-3 на ТЩУ-2.
Операторські робочі станції, окрім основної функції — забезпечення інтерфейсу «оператор – система», також здійснюють архівування технологічної інформації, тобто виконують роль локальних архівних станцій.
Операторські станції з’єднані з центральними контролерами нижнього рівня за інтерфейсом Ethernet через 8-портовий комутатор SCALANCE X-100.
Інженерна станція з’єднана з центральними контролерами системи через інтерфейс Profibus, а з операторськими станціями — через локальну мережу Ethernet.
Основне призначення інженерної станції полягає в редагуванні баз даних і технологічних форматів (мнемосхем), а також підтриманні єдиного часу в системі в режимі ON-LINE. Інженерна станція також виконує архівування технологічної інформації.
Таким чином, архівація інформації АСУ ТП здійснюється одночасно в трьох різних місцях: на операторських станціях і на інженерній станції, що суттєво підвищує надійність виконання цієї функції. Інженерна станція також служить для передавання інформації до загальностанційної системи «Оперативний ТЕП».
Важливою функцією інженерної станції є виконання ролі резервної робочої. Оскільки інженерна станція має доступ до центральних контролерів за інтерфейсом Profibus, то у випадку виходу з ладу будь-якої робочої станції або порушення роботи інтерфейсу Ethernet контроль і керування обладнанням можуть здійснюватися з інженерної станції.