АСУТП призначена для безперервного контролю й керування поточними технологічними параметрами та сигналізації при їх відхиленні від гранично допустимих значень. АСУТП впроваджено замість фізично й морально застарілих штатних аналогових приладів і вона забезпечує:

  • ефективне керування процесами виробництва електричної та теплової енергії;
  • безпеку та надійність роботи автоматизованого обладнання;
  • високий рівень комфортності роботи оперативного та обслуговуючого персоналу;
  • інформаційне забезпечення виробничо-технічної діяльності експлуатаційного персоналу;
  • об’єктивну оцінку ефективності використання обладнання та дій персоналу.

Парова турбіна Т-100/120-130-3 має номінальну потужність 110000 кВт при 3000 об/хв, з конденсацією та двома опалювальними відборами пари й призначена для безпосереднього приводу генератора змінного струму типу ТВФ-120-2 потужністю 120000 кВт з водневим охолодженням.

Турбіна має два опалювальних відбори: верхній і нижній, призначені для ступеневого підігріву мережної води в бойлерах. Відбори пари мають такі межі регулювання тиску:

  • верхній опалювальний: 0,6–2,5 ат;
  • нижній опалювальний: 0,5–2 ат.

АСУТП турбіни Т-100/120-130-2 №7 утворює самостійну локальну систему, що виконує інформаційні, діагностичні й керувальні функції та пов’язана ЛОМ Ethernet з АСУП ТЕЦ.

АСУТП призначена для безперервної цілорічної роботи з періодичними оглядами й регламентними роботами в періоди зупинок.

АСУТП є розподіленою, ієрархічною, програмованою автоматизованою системою, відкритою для подальшого розвитку як за рахунок включення в локальну мережу АСУТП додаткових інтелектуальних пристроїв, так і шляхом встановлення додаткових завдань на існуючі пристрої без зміни базового програмного забезпечення.

Технічні засоби АСУТП базуються на резервованій системі підвищеної надійності Siemens Simatic S7-412H, що складається з двох ідентичних промислових контролерів, які працюють за принципом «ведучий – ведений». Обидва контролери з’єднані між собою оптичними кабелями синхронізації та паралельно виконують одну й ту ж програму. При цьому керування технологічним процесом і обмін даними з верхнім рівнем ПТК виконує лише ведучий контролер. У разі його відмови функції ведучого контролера безударно передаються веденому контролеру (час переключення не більше 30 мс).

Для зв’язку з об’єктом застосовано 2 станції розподіленого введення-виведення типу ЕТ-200М. Перша з них забезпечує виконання задач автоматичного регулювання (місце розташування – панель 7М-8), а друга – збір даних для вимірювально-інформаційної системи (місце розташування – панель 7М-2).

Верхній рівень АСУТП утворюють операторська робоча та інженерна робоча станції. Інженерна станція, крім дублювання функцій операторської (моніторинг технологічного процесу та формування команд керування), забезпечує можливість редагування баз даних і мнемосхем, зміну налаштувань регуляторів у режимі ON-LINE, архівування технологічної інформації (запис добових і аварійних трендів, добових протоколів і відомостей), здійснює звукову (мовну) аварійну та попереджувальну технологічну сигналізацію. Через інженерну станцію здійснюється мережевий обмін інформацією з загальностанційною АСУП.

Технологічні функції, які виконує АСУТП

Основною функцією АСУТП є забезпечення оператора-технолога достовірною, повною та своєчасною інформацією про хід технологічного процесу в найбільш зручних для сприйняття формах.

АСУТП здійснює збір і обробку інформації в реальному часі, відображення інформації на кольоровому графічному дисплеї, технологічну сигналізацію, архівування інформації з можливістю її подальшого відтворення.

АСУТП виконує регулювання значень технологічних параметрів турбіни як в автоматичному режимі, так і в режимі дистанційного керування.

Для оперативного керування АСУТП розроблено мнемосхему турбіни.