Положення про кафедру АТЕП

Ми не готуємо простих виконавців. Ми готуємо консультантів, які розуміються в кожному етапі створення системи і бачать картину в цілому. Їх важко замінити машинами чи штучним інтелектом, а, отже, у них буде робота на роки вперед. Ми готуємо тих, хто має цінність для бізнесу, науки і суспільства:

  • програмістів систем керування, які працюють в реальному часі,
  • аналітиків технологічного процесу,
  • системних інтеграторів – інженерів, які здатні примусити працювати виробничий процес під керуванням автоматики.

Ми стояли у витоків спеціальності в Україні, брали участь у підготовці стандартів професії і зараз змінюємося так швидко, як того потребує світ.

Наші випускники за мінімальний час входять в курс справ роботодавців і партнерів.
Наші рішення дозволяють промисловості, будівлям і процесам працювати без втручання людини.
Наші ідеї дають партнерам конкурентні переваги у виробництві майбутнього.

Давайте подумаємо, що буде, якщо ми не навчимо інженера.

Можна не говорити про те, що без автоматизації технологічних процесів не було б половини звичних нам повсякденних речей. Звичайно, практично кожну річ можна зробити вручну, і це буде навіть круто – вона буде унікальною. Люди також завжди матимуть роботу. Одноманітну, з дня на день, з року в рік, без перспектив і власного розвитку. Автоматизація зробила речі доступними кожному, зробила їх дешевими, у потрібній кількості і на будь-яку якість. Вона допомагає людям там, де вони вже не справляються. Без хитрих алгоритмів керування турбіною ви не отримаєте стабільного струму в розетці, толкових сантехніків для стабільного напору води в крані на всіх не вистачить, батареї гріються теж не самі по собі. Системи контролю доступу, керування температурою і тиском чого-небудь, конвеєрами, ліфтами і ескалаторами, холодильними камерами і вітряками, станками для виробництва гайок та смартфонів – це все давно рутина. Але кожного разу цю рутинну задачу треба вирішити найкращим чином, щоб і виробляти було вигідно і безпека забезпечилась. Немає сріблястої кулі на всі випадки – тут треба і фантазію мати і системне мислення і знання. А ще потрібно розуміти, яку цінність фантазія і знання несуть світу.

Далі буде ще складніше: процеси більш комплексні, взаємовпов’язані та непередбачувані. Коли магазин замовляє партію молока, на іншому кінці ланцюжка виробництва ферма вже планує, чим готувати корову, щоб замовлення було стабільним на роки. Кожна ланка цього ланцюжка – конкурентна боротьба за постачальників, клієнтів, ринки збуту і професіоналів. Ті, хто може забезпечити контроль за технологічною частиною, прозорість і злагодженість роботи механізмів, швидку реакцію на події, надати потрібну інформацію потрібним людям у потрібному вигляді – ті допоможуть вибороти своєму підприємству місце під сонцем. Компанії, які не підуть на запрошення таких спеціалістів – вимруть.

Ми даємо шанс різним підприємствам – від стартапів до промислових гігантів – вижити і розвиватися. Ми даємо інструменти керування і забезпечуємо їх використання. Жодна сучасна технологічна компанія без цього не обходиться.

Наша стратегія – поєднати в одному місці бізнес, науку, освіту та людей, щоб кожний знайшов свою вигоду. Для цього ми робимо багато важливих речей.

Партнерство

Щоб гарно вчити – треба значити, чого хочуть компанії, які беруть на роботу наших спеціалістів. Щоб чудово вчити – потрібно бути в тренді та залучати компанії до розробки навчальних програм. Кафедра автоматизації теплоенергетичних процесів – один з академічних засновників профільної Асоціації підприємств промислової автоматизації України – АППАУ. Ця асоціація - реальний драйвер цифрової трансформації економіки країни. Вона зібрала під своєю егідою найкрутіших вітчизняних виробників, світових лідерів галузі, провідні університети, системні інтегратори та промислові компанії. Серед них – Schneider Постійні івенти, конференції, проекти і зустрічі дозволяють нам першими орієнтуватися в світових трендах, швидко реагувати на запити ринку і забезпечувати попит на своїх випускників.

Ми – члени міжнародної освітньої мережі EduNet, які підтримується німецькою інноваційною компанією Phoenix Contact. Для нас це – обмін досвідом, доступ до новітніх методик навчання та ультрасучасного обладнання, неймовірні можливості для студентів та мотивація майбутніх професіоналів.

У наші лабораторії вклалися світові та вітчизняні гранди Phoenix Contact, Schneider Electric, Siemens, Раут-Автоматик, Klinkmann, Мікрол, Honeywell, Luxsoft. Майте на увазі, що компанії розглядають подібну діяльність не як подарунок, а як інвестицію. Ми готуємо спеціалістів, які знаються на сучасній техніці та фішках, щоб потім компанії могли з ними співробітничати. Це win-win стратегія, де кожний отримує свої бонуси.

Проекти та наука

Кафедра послідовно розвиває науково-практичні напрямки, які логічно випливають з існуючих ресурсів й знань кафедри та інтегруються в Industry 4.0. Вони дають цілісне уявлення про технологічну основу сучасного цифрового виробництва, включаючи як засоби вирішення існуючих технологічних проблем так і розуміння проблем бізнесу, що можуть вирішуватися технологіями автоматичного керування.

Класичними технологіями, у яких ми досягли висот, є автоматичне регулювання технологічних параметрів. Ми досконально знаємо методології, алгоритми, підводне каміння у реалізації та як вирішувати нові проблеми. Багато наших рішень, алгоритмів працюють на більшості електростанцій країни, є досягнення у різних сферах – енергетиці, нафто-газовій, хімічній, переробній та харчовій промисловостях, у виробництві будматеріалів та наукових експериментах, у житлово-комунальному господарстві та розумних будинках. Ми – практична, прагматична кафедра. Співробітники читають курси не з підручників, а зі свого досвіду – деякі з прикладів реалізованих проектів можна побачити ТУТ.

Ми постійно розвиваємося. Advanced Process Control (удосконалене керування технологічними процесами) – ідеологія, без якої не затверджується будівництво жодної Smart Factory в розвинених країнах. У «Тесли» дуже розвинене Удосконалене керування виробництвом – і подивіться, яких результатів вони досягають! Це блакитний океан майбутнього промислової автоматизації, і ми вже працюємо у цьому напрямку.

Зараз ми працюємо над важливою концепцією оптимізації технологічних процесів та керування теплопостачанням окремих будівель й цілих міст. Важливість цієї тематики схвалено на найвищому державному рівні – ми вибороли грант на проведення цих досліджень. І, може, вже наступного року суми у ваших платіжках зменшаться, бо тепло буде розподілятися з максимально досяжною ефективністю. Цьому допоможуть цифрові двійники обладнання і систем, програми доданої реальності для персоналу, точні моделі поведінки системи з прогнозуванням їх роботи, модулі пошуку оптимальних стратегій керування, розвинена система рекомендацій на основі машинного навчання, прозорий рух корисної інформації та розрахунок ключових показників ефективності. Зменшення витрат і затрат – це також один з показників.

Ми стоїмо на засадах гармонізації із розвиненим світом. Кафедра відіграє важливу роль на рівні держави, популяризуючи кращі світові технологічні практики серед вітчизняного бізнесу. Проект aCampus, виконаний разом з німецьким Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) та національним ідеологом Четвертої промислової революції - АППАУ, покликаний підвищити рівень знань прогресивних українських підприємств у сфері Industry 4.0. Ми переклали, оформили та затвердили на рівні державного стандарту надважливі ідеї, закладені в основу успіху світових компаній – однозначність, зрозумілість та корисність Ключових показників ефективності технологічних процесів (KPI – Key Performance Indicators). Це набір вимірювань ефективності виробничих процесів, які лежать в основі стратегії розвитку будь-якого технологічного підприємства. Це - «Бережливе виробництво» і постійна зміна на краще заради досягнення максимальної ефективності. Ми випустили багато просвітницьких матеріалів, провели безліч зустрічей та конференцій, щоб тепер багато компаній брали у свої плани використання ідей по KPI, кібербезпеці, керуванню виробництвом та взаємодією окремих систем.

Технічне забезпечення

Ми зібрали, постійно оновлюємо і розвиваємо лабораторні комплекси, які покривають всі задачі автоматизації: підбір обладнання, автоматизоване комп’ютерне проектування , метрологію, програмування локальних систем, web-програмування супроводжуючих сервісів, програмування і проектування супервізорних задач, інформаційні мережі, промисловий надійний зв’язок, вбудовані системи та Industrial Internet of Things, технології доповненої реальності.

Ми впроваджуємо в навчальний процес міжнародні стандарти на обладнанні світового рівня, щоб наші випускники конкурували навіть за межами країни.

Наші лабораторії

Ці лабораторії – спільне досягнення викладачів кафедри, випускників-спонсорів і компаній, які готові інвестувати у висококласних спеціалістів. А ще – все це обладнання доступне студентам для власних проектів та ідей. Це не прибите цвяхами устаткування – це жива можливість своїми руками отримати досвід і навички. Унікальна можливість, треба користуватись.